STATUT
Stowarzyszenie Kieleckiego Forum Akwarystycznego

ROZDZIAŁ I – Postanowienia ogólne

Nazwa, teren działalności, charakter prawny i siedziba

§ 1

Stowarzyszenie nosi nazwę - STOWARZYSZENIE KIELECKIEGO FORUM AKWARYSTYCZNEGO

zwane w dalszym ciągu STOWARZYSZENIEM KFA jest dobrowolnym, samorzutnym, trwałym STOWARZYSZENIEM w celach nie zarobkowych, zrzeszającym Obywateli polskich oraz cudzoziemców zamieszkałych na terenie RZECZPOSPOLITEJ POLSKI i zgodnie z obowiązującymi przepisami musi liczyć co najmniej 15 osób. Nazwa stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.

§ 2
Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy „Prawo o stowarzyszeniach” z dn. 7 kwietnia 1989 r. (Dz. U z 1989 roku, nr 20, poz. 104, z późniejszymi zmianami) i posiada osobowość prawną.


§ 3
Stowarzyszenie  opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.

 

§ 4
Stowarzyszenie powstało samorzutnie z inicjatywy zrzeszonych członków.

§ 5

Terenem działalności STOWARZYSZENIA jest obszar rzeczpospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem miasta i okolicy Kielc zaś siedzibą stowarzyszenia jest miasto Kielce.


§ 6
Stowarzyszenie stosownie do obowiązującej Ustawy o stowarzyszeniach i niniejszego Statutu, może nabywać i zbywać majątek ruchomy i nieruchomy, zaciągać zobowiązania, zawiązywać jednostki terenowe – oddziały, obejmujące zasięgiem działania jedno lub wiele województw. Terenowa jednostka organizacyjna Stowarzyszenia może posiadać osobowość prawną. Stowarzyszenie może prowadzić sprawy we wszystkich instancjach władz administracyjnych i sądowych a także jako osoba prawna być członkiem zbiorowych instytucji posiadających osobowość prawną.

§ 7

Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.


ROZDZIAŁ II Cele i zadania stowarzyszenia

§ 8
Celem i zadaniem Stowarzyszenia jest krzewienie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych a w szczególności zamiłowania do akwarystyki, uczulenia członków i społeczeństwa na potrzebę ochrony środowiska naturalnego, na piękno i estetykę natury a także współpracę ze stowarzyszeniami polskimi i zagranicznymi w zakresie akwarystyki, hydrobiologii, ekologii i ochrony środowiska naturalnego.

§ 9
Zadania nakreślone powyżej będą realizowane poprzez:
- urządzanie zebrań, odczytów, wykładów, wyświetlania przeźroczy, filmów, kaset video oraz organizowanie wycieczek przyrodniczych.
- wydawanie czasopism, książek, broszur, periodyków oraz tworzenie i utrzymywanie biblioteki.
- urządzanie wystaw, pokazów, konkursów, giełd zoologicznych jak również wyznaczania i przyznawania nagród konkursowych.
- pielęgnowanie i hodowla fauny i flory akwariowej, krajowej i egzotycznej.
- udzielanie fachowych porad oraz promocja urządzeń akwarystycznych członkom i społeczeństwu.
- organizowanie grup zainteresowań tam gdzie ilość uczestników nie pozwala na założenie własnego stowarzyszenia.
- przyznawanie wydawanych przez Stowarzyszenie medali lub odznak za zasługi i wybitne osiągnięcia akwarystyczne lub ochronę środowiska naturalnego. Zasady przyznawania medali i wyróżnień określa stosowny regulamin.
- prowadzenie fachowego poradnictwa i opiniowanie prac w dziedzinie akwarystyki dla instytucji i organizacji społecznych.
- popieranie prac naukowych i doświadczalnych w zakresie hydrobiologii
- prowadzenie działalności gospodarczej, w celu uzyskania środków finansowych dla realizacji zadań statutowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- nawiązywanie kontaktów z członkami innych stowarzyszeń akwa-terrarystycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych.
- Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych
- Chów i hodowla zwierząt pozostałych
- Wydawanie książek
- Wydawanie gazet
- Wydawanie czasopism i wydawnictw periodycznych
- Działalność wydawnicza pozostała
- Sprzedaż hurtowa ryb, skorupiaków i mięczaków
- Pozostała sprzedaż hurtowa
- Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków
- Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów
- Sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w sklepach
- Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej
- Sprzedaż detaliczna pozostałych towarów prowadzona na straganach i targowiskach
- Sprzedaż detaliczna bezpośrednia prowadzona poza siecią sklepową
- Sprzedaż detaliczna pozostała prowadzona poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowana
- Prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk biologicznych i środowiska naturalnego
- Prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych
- Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana
- Działalność galerii i salonów wystawienniczych
- Działalność domów i ośrodków kultury
- Działalność organizacji profesjonalnych
- Szkolnictwo podstawowe
- Kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane
- Działalność związana z organizacją targów i wystaw
- Działalność organizatorów turystyki


ROZDZIAŁ III - Majątek stowarzyszenia

§ 10
1. Majątek Stowarzyszenia powstaje z wpisowego, składek członkowskich, darowizn, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku Stowarzyszenia i ofiarności publicznej.
2. Stowarzyszenie, z zachowaniem obowiązujących przepisów może przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.
3. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą wg zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej służy do realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków.
4. Stowarzyszenie może otrzymywać dotację wg zasad określonych w odrębnych przepisach.

ROZDZIAŁ IV - Członkowie, ich prawa i obowiązki

§ 11
Członkowie dzielą się na:
a/ - członków rzeczywistych.
b/ - członków młodzieżowych od 16 do 18 lat.
c/ - członków honorowych.
d/ - członków małoletnich poniżej 16 lat.
e/ - członków wspierających.

§ 12
1. Członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia może byś każdy obywatel RP i cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium, RP, który ukończył 18 rok życia i nie jest pozbawiony praw obywatelskich, który złożył dobrowolnie przez siebie podpisaną deklarację członkowską.
2. Członkiem młodzieżowym może być osoba w wieku 16-18 lat która złożyła dobrowolnie przez siebie podpisaną deklarację. Członek taki ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Członkowie młodzieżowi mogą korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, mogą pełnić funkcje w Zarządzie, który w większości składa się z członków rzeczywistych.
3. Członkowie honorowi Klubu nie mają żadnych obowiązków, natomiast korzystają w pełni z praw członka rzeczywistego i wolni są od świadczeń członkowskich. Tytuł honorowego członka Klubu nadaje Walne Zebranie członków na wniosek Zarządu klubu za szczególne zasługi oddane dla klubu lub też za działalność korzystną dla celów dla jego celów.
4. Członek małoletni poniżej 16 lat może należeć do Stowarzyszenia za zgodą opiekunów prawnych bez prawa udziału w głosowaniu na Walnych Zebraniach członków i bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia.
5. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna i prawna. Osoby te nie mogą być wybierane do władz stowarzyszenia.

§ 13
Nowo wstępujący członkowie zobowiązani są wpłacić jednorazowo wpisowe oraz uiścić składki członkowskie w wysokości uchwalonej przez Walne Zebranie członków.

§ 14
Członkowie mają prawo:
a/ - uczestniczyć we wszystkich zebraniach stowarzyszenia.
b/ - wybierać i być wybieranymi do władz stowarzyszenia lub jako Delegat reprezentować Stowarzyszenie w zrzeszeniu stowarzyszeń akwa-terrarystycznych do którego Stowarzyszenie przystąpi.
c/ - wysuwać postulaty, opracowywać wnioski zmierzające do szybkiego realizowania zamierzeń stowarzyszenia oraz poddawać krytyce działalność władz stowarzyszenia.
d/ - korzystać że wszystkich urządzeń, udogodnień i przywilejów stowarzyszenia.

§ 15
Członkowie są zobowiązani:
a/ - przestrzegać przepisy niniejszego Statutu, regulaminów, instrukcji i zaleceń władz stowarzyszenia.
b/ - popierać działalność stowarzyszenia i szerzyć jego idee.
c/ - opłacać regularnie składki członkowskie, współpracować w miarę swoich możliwości przy wszystkich pracach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.

§ 16
Prawa członka traci się przez:
a/ - śmierć
b/ - wystąpienie
c/ - wykluczenie

§ 17
Każdy członek może wystąpić ze stowarzyszenia, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie. Wystąpienie nie zwalnia członka od obowiązku uregulowania składek członkowskich do chwili złożenia oświadczenia o wystąpieniu a także do rozliczenia się z wypożyczonych dóbr stowarzyszenia.
Członek władz stowarzyszenia może opuścić swoje stanowisko nie wcześniej niż nowy członek nie przejmie od niego funkcji.

§ 18
Członek stowarzyszenia może być zawieszony w prawach członka w przypadku popełnienia mniejszej wagi czynów niezgodnych ze Statutem, regulaminami, uchwałami lub zarządzeniami władz stowarzyszenia, celowego i systematycznego uchylania się od prac na rzecz stowarzyszenia, nie opłacanie składek członkowskich przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Zalegającego w opłatach składek członkowskich należy uprzednio powiadomić pisemnie, podając wysokość zaległości. Zarząd jest zobowiązany powiadomić członka o zawieszeniu w prawach członka podając równocześnie sposób odwołania się.

§ 19
Zarząd ma prawo wykluczyć członka ze Stowarzyszenia w przypadku jego działania na szkodę stowarzyszenia, popełnienie przez niego czynów hańbiących, niezgodnych z etyką i honorem Obywatela RP, nie stosującego się do postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz stowarzyszenia oraz nie płacenia składek przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
Postanowienia Zarządu KMA o wykluczeniu posiadają swą moc obowiązującą od chwili podjęcia decyzji.
Zarząd jest zobowiązany do powiadomienia członka o wykluczeniu, podając powody wykluczenia oraz sposób odwołania się do Zarządu Stowarzyszenia w terminie 14 dni, a w dalszej kolejności do najbliższego zebrania członków.
Zebranie jest władne podjąć decyzję zwykłą większością głosów członków obecnych na zebraniu.

§ 20
Członek zawieszony lub wykluczony nie może z tego tytułu rościć żadnych pretensji do zwrotu składek członkowskich lub innego odszkodowania.

ROZDZIAŁ V Władze stowarzyszenia

§ 21
Władzami stowarzyszenia są:
a/ - Walne zebrana Członków Zwyczajne i Nadzwyczajne.
b/ - Zarząd Stowarzyszenia.
c/ - Komisja Rewizyjna.

Członkowie władz STOWARZYSZENIA pełnią swe funkcje społecznie i działają zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, regulaminami i wytycznymi Walnego Zebrania członków. Są zobowiązani do przestrzegania przepisów PRAWA O STOWARZYSZENIACH i zarządzeń władz administracji ogólnej.

§ 22
Walne Zebrania członków zwoływane są przez Zarząd:
a/ - sprawozdawczo- wyborcze co 2 lata.
b/ - sprawozdawcze po okresie 1 roku.

§ 23
Nadzwyczajne Zebranie członków może być zwołane bez względu na termin, na wniosek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia lub ponad 1/3 aktualnej liczby członków Stowarzyszenia oraz na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.

§ 24
O terminie Walnego Zebrania, Zarząd powiadamia członków pisemnie na co najmniej 14 dni przed terminem, podając miejsce, termin i porządek obrad.

§ 25
W walnych Zebraniach członków na równych prawach uczestniczą:
a/ - członkowie Zarządu Stowarzyszenia.
b/ - członkowie Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
c/ - członkowie rzeczywiści i honorowi Stowarzyszenia.

§ 26
Obrady Walnego Zebrania są jawne i każdy członek ma prawo zabierać głos za zgodą prowadzącego Zebranie. Walne Zebranie powołuje Przewodniczącego i Sekretarza Zebrania, komisję uchwał i wniosków oraz w razie potrzeby komisję skrutacyjną.
Walne Zebranie uważa się za prawomocne przy udziale ponad 50% członków a w razie braku wymaganej ilości członków bez względu na ich liczbę w II terminie podanym na tym samym zawiadomieniu.
Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów.
Z Walnego Zebrania spisuje się protokół podpisany przez Przewodniczącego i Sekretarza zebrania.

§ 27
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
1. udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
2. uchwalanie planów budżetowych i pracy na najbliższy rok.
3. wybór władz stowarzyszenia w tym imiennie prezesa.
4. nadawanie godności członka honorowego stowarzyszenia.
5. ustalania wysokości wpisowego i składek członkowskich.
6. podejmowanie uchwał odnośnie zmian w Statucie Stowarzyszenia.
7. odwoływanie członków władz i powoływanie na ich miejsce innych.
8. rozpatrywanie odwołań od decyzji władz stowarzyszenia.
9. decydowanie o przystąpieniu lub wystąpieniu z innych stowarzyszeń (zrzeszeń).
10. wybór Delegatów reprezentujących Stowarzyszenie w innych stowarzyszeniach lub zrzeszeniach, do których Stowarzyszenie przystąpi.
11. ustalanie liczbowego stanu władz oraz sposobu ich odwoływania.
12. podjęcie uchwały odnośnie rozwiązanie stowarzyszenia.

§ 28
Pomiędzy Walnymi Zebraniami stowarzyszenia, jego pracami kieruje Zarząd Stowarzyszenia zaś funkcje kontrolne sprawuje komisja Rewizyjna Stowarzyszenia.

§ 29
Władze stowarzyszenia:
a/ - Zarząd STOWARZYSZENIA składa się z minimum 3 do 5 członków (i może być powiększony w zależności od potrzeb uchwałą Zarządu. Uchwała taka wymagać będzie zatwierdzenia na najbliższym Walnym Zebraniu członków).
- PREZESA
- WICEPREZESA
- SEKRETERZA
- SKARBNIKA
- CZŁONKA ZARZĄDU
Zarząd Stowarzyszenia winien ukonstytuować się w ciągu 3 dni od daty wyboru. Zarząd zbiera się na posiedzeniach w miarę potrzeb jednak nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu. Z posiedzeń Zarządu spisuje się protokół podpisany przez Sekretarza i Prezesa.
Zarząd na zewnątrz jest reprezentowany przez Prezesa, Wiceprezesa lub Sekretarza Stowarzyszenia.
W szczególnych przypadkach stowarzyszenie może być reprezentowane przez innego upoważnionego przez Zarząd członka.
W posiedzeniach Zarządu mogą brać udział z głosem doradczym członkowie komisji Rewizyjnej, kierujący grupami terenowymi lub kołami zainteresowań oraz inne zaproszone na posiedzenie osoby w zależności od tematyki posiedzenia.
Do zakresu działalności Zarządu należy:
- zwoływanie zebrań walnych i nadzwyczajnych
- organizowanie zebrań miesięcznych i spotkań członków
- kierowania pracami STOWARZYSZENIA i administrowanie posiadanym majątkiem
- wykonywanie uchwał walnego zebrania członków
- przyjmowanie nowych członków i skreślanie z ewidencji członków nie wywiązujących ze statutowych obowiązków
- stałe dążenie do rozwoju STOWARZYSZENIA
- ponowne rozpatrywanie zawieszeń i wykluczeń po wniesieniu odwołania przez członka
- powoływanie grup terenowych lub kół zainteresowań specjalistycznych
b/ - Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia składa się z minimum 3 członków:
- Przewodniczącego
- 2 członków z których wybierany jest sekretarz.
Komisja ma prawo w każdej chwili badać działalność finansową, majątkową i merytoryczną Stowarzyszenia. Ze swej kontroli sporządza protokół podpisany przez przewodniczącego lub co najmniej jednego członka komisji.
Ma prawo wydawać polecenia zmierzające do polepszenia działalności Zarządu i poszczególnych ogniw STOWARZYSZENIA oraz kontrolować ich wykonanie.
Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia ma prawo zwołać Nadzwyczajne Zabranie Członków w sprawach koniecznych lub zagrażających istnieniu STOWARZYSZENIA.
Komisja Rewizyjna wnioskuje o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.

ROZDZIAŁ VI Przepisy ogólne

§ 31
W ramach rozwijania się STOWARZYSZENIA mogą być powoływane Grupy terenowe, podlegające KLUBOWI.
Członkowie Grup składają deklaracje o przystąpieniu do STOWARZYSZENIA i opłacają stosowne wpisowe i składki jak członkowie rzeczywiści lub młodzieżowi macierzystego STOWARZYSZENIA i mają takie same prawa i obowiązki.
W ramach swej działalności członkowie wybierają z spośród siebie przewodniczącego, który kieruje pracami Grupy i ma prawo brania udziału w posiedzeniach Zarządu na których omawiane są sprawy tej grupy z głosem doradczym.

§ 32
W trakcie rozwijania zainteresowań mogą być powoływane koła specjalistyczne które działają wg stosownych regulaminów zatwierdzonych przez Zarząd Stowarzyszenia.

§ 33
Zmiany lub poprawki w Statucie STOWARZYSZENIA mogą nastąpić na mocy uchwały Walnego Zebrania przy udziale ponad 2/3 ważnych głosów w głosowaniu jawnym.

§ 35
W przypadku rozwiązania STOWARZYSZENIA majątek STOWARZYSZENIA po całkowitym uregulowaniu zobowiązań przechodzi na rzecz instytucji wskazanych przez Walne zebranie członków. Walne zebranie członków może wskazać na jaki cel majątek może być spożytkowany lub w przypadku braku decyzji na rzecz Skarbu Państwa.

§ 36
Z chwilą rozwiązania się STOWARZYSZENIA, obowiązki Komisji Likwidacyjnej przejmuje Komisja Rewizyjna STOWARZYSZENIA.

§ 37
Rokiem Pracy STOWARZYSZENIA jest rok kalendarzowy.